Užupio šventės

Balandžio 1-oji - Užupio Respublikos Neprigulimybės diena. Šventės proga namai pasipuošia vėliavomis, prie įėjimų į rajoną ima veikti muitinės, skelbiamas metų Užupio garbės pilietis (juo yra tapę jo šventenybė Dalai Lama, Lietuvos Respublikos prezidentas Valdas Adamkus ir t. t.) Šią dieną vyksta koncertai, akcijos, teatralizuotos eisenos, kuriose koja kojon žengia princesės, rokeriai, angelai ir patys tikriausi užsienio šalių diplomatai, kuriems nusišypso sėkmė tuo metu viešėti Lietuvoje. Taip, Užupyje įmanoma viskas!

Kovo 21-oji - Spąstų šventė (Užupio Naujieji metai). „Spąstai" yra Užupio naujieji metai, pavasario lygiadienis. Kodėl spąstų? Ogi todėl, kad, pasak R. Lileikio, kiekvieno žmogaus lemtis yra įkliūti į spąstus ir iš jų vaduotis. Tą dieną į upę žmonės gali sumesti savo stereotipus, varžančius įsitikinimus ir kitus spąstus. Taip atsiranda vietos naujiems stereotipams, kuriuos kitais metais vėl galima atiduoti upei... Tai metas, kai deginami dienoraščiai, kad prie jų neprisirištum. Tai metas, kai upė išsivaduoja iš ledų, o žmogus išsivaduoja iš to, kas yra spąstai. Spąstais galima pavadinti viską. Meno kūrimas irgi yra spąstai: kai jie tave pagauna, nepraeini pro šalį. Ar visada žmogus pajėgus išsivaduoti? Ne, viskas teka. Žmogus neturi teisės kėsintis į amžinybę. O stereotipų priauga. Kitais metais vėl jų bus galima atsisakyti.
 
Baltų staltiesių diena – antrąją Velykų dieną užupiečiai baltai užkloja „Užupio kavinės“ lauko stalus, sudeda ant jų tai, kas liko nuo Velykų ir... džiaugiasi galėdami dalintis. Prie stalo kviečiami visi norintys, o vaišes lydi gyvos muzikos koncertai.


Žuvies diena - bene pati originaliausia Užupio šventė. Manote, tą diena gaudomos žuvys? Anaiptol! Žuvies dieną į Vilnelę paleidžiamos ir prieš srovę nuplaukia daugybė mažų lašišų... Juk užupiečiai gali laikyti ne tik katę ar šunį – jie taip pat gali globoti ir mylėti žuvį. O mylėti – nereiškia turėti, mylėti – reiškia paleisti į laisvę.
 
Viena iš gražiausių žiemos švenčių – Ilgiausios metų nakties budynės, vykstančios antrą Kalėdų naktį. Visą šventės dieną „Užupio kavinė“ nedirba – ji atsidaro 12 valandą nakties ir iki ryto čia vyksta koncertai ir vaidinimai. Šios šventės esmė paprasta – ilgiausią metų naktį užupiečiai turi praleisti visi drauge...


Informacija pasiskolinta iš Užupio žinių ir šiaip...